MORZSÁK
TARTALOM:Két államtitkárság is átkerül a NEFMI-hez
Létrehozva: 2012. május 7.
Módosítás: 2012. május 7.
Forrás: MTI
Kapcsolódó anyagok
Címkék
Cikk:
A társadalmi felzárkózásért és az egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkárság is átkerül az erőforrás-minisztériumhoz a közigazgatási és igazságügyi tárcától - mondta Balog Zoltán az Országgyűlés ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottságának hétfői ülésén, amelyen 15 kormánypárti igen és 5 ellenzéki nem szavazat mellett támogatták kinevezését az erőforrás-minisztérium élére.
A társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárság miniszteri vezetéssel lesz az erőforrás-minisztérium része, miután a posztra felkért Farkas Flórián, az Országos Roma Önkormányzat elnöke jelenlegi vezetői feladata miatt nem vállalta el a megbízatást.
A miniszterjelölt a tárca legfontosabb feladatának az emberi erőforrások megerősítését és megújítását nevezte. Ennek a tevékenységnek ad helyet az iskola, az egészségügy, a szociális ellátórendszer, a sport, a lelki közösségek, a kultúra és a civil önszerveződések - fűzte hozzá. Méltatta elődje, a posztról lemondott Réthelyi Miklós tevékenységét, aki ennek a nagy egységnek az összehangolásában komoly eredményeket ért el.
Balog Zoltán szerint a szociális és az ifjúságot érintő területeken az emberi erőforrások megerősítését elsősorban a családon keresztül lehet megvalósítani. A szociálpolitika tekintetében fontosnak nevezte, hogy ne csak a társadalomból kiszorultakat támogassák, hanem azokat is, akik a "társadalom közepén erősítik a nemzet összetartozását". Fontosnak nevezte a gyermekvédelem integrálását az általános szociálpolitikába. A nyugdíjpolitikával kapcsolatban kifejtette: fontos változás volt, hogy világossá tették a különbséget a nyugdíjszerű és a más típusú ellátások között.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium új neve Emberi Erőforrások Minisztériuma lesz, az erről szóló törvénymódosítást múlt pénteken nyújtotta be a kormány a parlamentnek. A változtatás - a parlament jóváhagyása után - május 14-én lép hatályba.
Nőtt a külhoni magyar oktatásra szánt keret
A jelöltet hétfőn meghallgatta az országgyűlés nemzeti összetartozás bizottsága is, ahol - az LMP tartózkodó és a Jobbik nem szavazata mellett – szintén megkapta a támogatást miniszteri kinevezéséhez. A külhoni magyarsággal kapcsolatban a miniszterjelölt fő célja, hogy a kisebbségben élő magyar értelmiséget ne csak létszámában, hanem minőségében is megtartsák és növeljék. A külhoni magyar oktatásra 2012-ben csaknem 1 milliárd forintot fordít a minisztérium, egyben érvényesíteni szeretnék az egyenlő finanszírozás elvét, vagyis hogy az szomszédos államok kormányai a finanszírozáshoz tegyék hozzá azokat az összegeket, amelyek egyébként normatív alapon járnak az intézményeknek, függetlenül attól, hogy államilag elismert, vagy magánegyetemről van szó.