Tisztelt Felhasználó!
A hálózati szolgáltatónál végzett, előre tervezett karbantartás miatt az Oktatási Hivatal publikus szolgáltatásai nem lesznek elérhetők.
Előre tervezett karbantartás – Oktatási Hivatal (2022. 05. 26.)
Kezdete: 2022. 05. 26. 20:00. Vége: 2022. 05. 26. 23:00
MORZSÁK
TARTALOM:Önkormányzati Választás 2010: nyilvántartásba vették a jelölteket
Létrehozva: 2010. szeptember 6.
Módosítás: 2010. szeptember 6.
Forrás: MTI
Kapcsolódó anyagok
Címkék
Cikk:
Pénteken délután 16 órakor lejárt a polgármester- és képviselőjelöltek, illetve a megyei listák bejelentésének határideje. A parlamenti pártok közül a Fidesz állította a legtöbb jelöltet, utána sorrendben a Jobbik, az MSZP és az LMP következik. A fővárosban négyen indulhatnak a főpolgármesteri posztért.
A parlamenti pártok közül a legtöbb jelöltet a Fidesz állította az októberi önkormányzati választásra. Ezüstérmes a Jobbik, bronzérmes az MSZP, míg a képzeletbeli dobogó mellé az LMP állhat. A KDNP a legtöbb helyen szövetségesével, a Fidesszel közösen indít jelöltet. A Fidesz 1.140, a Jobbik 219, az MSZP 194, míg az LMP 26 helyen szeretné elnyerni a települési (kerületi) vezetői posztot. Összesen 3.176 településen választanak polgármestert.
A 3.008 tízezernél kevesebb lakosú településen, ahol úgynevezett egyéni listán választják meg az összesen 14.642 képviselőt a testületekbe, a Fidesz 4.245, a Jobbik 1.236, az MSZP 454, míg az LMP 45 jelöltet állított. A 168 tízezernél több lakosú településen - ahol vegyes választási rendszerben választják meg a képviselőket, 1.631-et egyéni választókerületben és további 641 képviselőt kompenzációs listáról) - az egyéni választókerületekben a polgármester-állításnál lényegesen szorosabb az eredmény; a Fidesz 1.627, a Jobbik 1.493, az MSZP 1.483, míg az LMP 658 jelöltet állított.
Négy főpolgármester-jelölt indul
Csak a parlamenti pártok (a Fidesz és a KDNP esetében a két párt közösen) indítanak főpolgármester-jelöltet az önkormányzati választáson. A Fővárosi Választási Bizottság (FVB) vasárnap késő délutáni ülésén nyilvántartásba vette a Jobbik és az LMP jelöltjeit is, akiknek sikerült összegyűjteniük a szükséges számú érvényes ajánlószelvényt. Ez azt jelenti, hogy a szavazólapon a szocialista Horváth Csaba és a Fidesz-KDNP színeiben induló Tarlós István mellett várhatóan szerepel majd a jobbikos Staudt Gábor és az LMP-s Jávor Benedek neve is.
Főpolgármester-jelölt az lehet, akit a főváros választópolgárainak két százaléka ajánlott. A korábbi választásokon még elegendő volt, ha valaki a fővárosi választók fél százalékának ajánlását megszerezte, ezt a "küszöböt" emelte az új országgyűlés négyszer magasabbra. Mivel Budapesten 1.407.470 választásra jogosult szerepel a névjegyzékben, a főpolgármester-jelölt állításához 28.150 érvényes ajánlás volt szükséges. Budapest új főpolgármestere az lesz, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapja az október 3-ai önkormányzati választáson. E posztot az előző öt ciklusban a szabad demokrata Demszky Gábor töltötte be, aki húsz év után csak néhány hónapja lépett ki pártjából.
A választásra összegyűjtött, de a választási bizottságnak át nem adott ajánlószelvényeket 16 óráig meg kell semmisíteniük a gyűjtőknek a választási eljárásról szóló törvény értelmében.Az erről készített jegyzőkönyvet csütörtökön 16 óráig be kell nyújtani a választási bizottságnak. A jegyzőkönyveknek tartalmazniuk kell, hány darabot semmisítettek meg. A megsemmisítés módjára a törvény nem utal, a szelvényeket általában bezúzzák, majd elégetik. A megsemmisítés célja, hogy az ajánlók személyes adatai és - különösen érzékeny adatnak tekinthető - politikai véleményük ne kerülhessen illetéktelenek kezébe.
Az önkormányzati választáson nincs külképviseleti szavazás
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán külképviseleti szavazásra nincs lehetőség, a választójogát kizárólag az a választó gyakorolhatja, aki a választás napján Magyarországon tartózkodik. A választási rendszer sajátosságai miatt ugyanis7.835 féle szavazólapot kellene kinyomtatni a külképviseleteken, ami olyan sok, hogy a jelenlegi technikai feltételek mellett kivitelezhetetlen. Az önkormányzati választáson csak akkor lenne mód külképviseleti szavazásra, ha az nem papíron, hanem elektronikus úton történne.
Az önkormányzati választáson azonban csak az kérhet igazolást, akinek a lakóhelyén kívül van bejelentett tartózkodási helye is (ezt korábban ideiglenes lakcímnek nevezték). Ők is csak abban az esetben szavazhatnak a tartózkodási helyen, ha azt 2010. június 16. előtt jelentették be, és az a szavazás napjáig nem szűnik meg. 2006-ban körülbelül 3.500 igazolással szavazó volt az önkormányzati választáson (a 2010-es országgyűlési választáson pedig 57 ezer).
Az országgyűlési választáson minden településen csak egy szavazókörben voksolhatnak az igazolással szavazók, az önkormányzatin viszont csak a tartózkodási helyük szerinti szavazókörben szavazhatnak. Tehát nemcsak kevesebben szavazhatnak majd igazolással októberben, mint az országgyűlési választáson, hanem azt is, hogy a település összes szavazóköre között "megoszlanak" az igazolással szavazók. Vagyis a törvény az önkormányzati választáson gondoskodik arról, hogy ne alakulhassanak ki sorok az igazolással szavazók miatt.