MORZSÁK
TARTALOM:Az EP támogatja a váltást a fejlett bioüzemanyagokra
Létrehozva: 2013. szeptember 12.
Módosítás: 2013. szeptember 12.
Forrás: Európai Bizottság
Cikk:
Az Európai Parlament a hagyományos bioüzemanyagok használatának korlátozását kéri, és sürgeti a váltást az alternatív forrásokból, például algából vagy hulladékból nyert bioüzemanyagokra. A szerdai szavazáson elfogadott intézkedések az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését célozzák, amelynek egyik forrása, hogy a termőföldet egyre gyakrabban használják bioüzemanyagok gyártásához használt növények termesztésére.
„Nagyon nehéz vita volt, mert számos gazdasági érdek feszült egymásnak. A szöveg ugyan erősen technikai, de fontos gazdasági és etikai következményei vannak" - fogalmazott a jogszabályért felelős Corrine Lepage (liberális, Franciaország) azt követően, hogy a Parlament 356 szavazattal, 327 ellenszavazattal és 14 tartózkodás mellett elfogadta a szöveget.
Közvetett földhasználat-változás
A bioüzemanyag-gyártás során feldolgozott növények termesztésére egyre nagyobb termőterületet használnak fel, ez pedig egyre több üvegházhatású gáz kibocsátásával jár. Az ún. „közvetett földhasználat-változást" vizsgáló tanulmányok tudományos bizonyítékkal szolgálnak arra, hogy a megnövekedett kibocsátás kiiktatja a bioüzemanyagok kedvező környezeti hatását, amennyiben azt a termesztéstől a fogyasztásig tartó ciklusban vizsgáljuk.
A jelenlegi szabályok értelmében a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy 2020-ra a közlekedésben felhasznált energia legalább 10 százaléka megújuló forrásból származik. A most elfogadott szöveg szerint azonban 2020-ra az első generációs (gabonanövényekből származó) bioüzemanyagok aránya nem haladhatja meg a közlekedésben felhasznált energia 6 százalékát.
Lendületet kapnak a fejlett bioüzemanyagok
Az algákból és bizonyos hulladéktípusokból nyerhető, fejlett bioüzemanyagok arányának 2020-ra a közlekedésben felhasznált energia legalább 2,5 százalékát kell kitennie.
Következő lépések
Lepage képviselő két szavazat híján nem kapott felhatalmazást a tagállamokkal folytatott tárgyalások elkezdésére. A Tanács várhatóan a közeljövőben fogadja el saját tárgyalási álláspontját. Amennyiben az eltér a Parlament pozíciójától, a jogalkotási folyamat második olvasattal folytatódik.
Az elfogadott szöveg itt lesz elérhető (a 2013.09.11-re kattintva)
A plenáris vita felvételről (a 2013.09.09-re kattintva)
A sajtótájékoztató felvételről (a 2013.09.11-re kattitva)