MORZSÁK
TARTALOM:CONVEX-3-2008 nemzetközi nukleárisbaleset-elhárítási gyakorlat, 2008. július 9-10.
Létrehozva: 2008. július 8.
Módosítás: 2008. július 8.
Forrás: Önkormányzati Minisztérium
Kapcsolódó anyagok
-
Cikk:
- Regionális összefogás az Európai Neutronkutató Központ (ESS) magyarországi megvalósításáért
- Bátaapáti atomhulladék tároló: nincs környezeti kockázat
- Bátaapáti: vizsgálják a vízszivárgás mértékét
- Vizsgálják a bátaapáti lerakó kivitelezését
- Fodor Gábor konzultációt kér a Mohi atomerőmű bővítéséről
- Ötvenéves a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség
Cikk:
Önkormányzati Minisztérium
Sajtó és Kommunikációs Főosztály
Budapest, 2008. július 8.
Magyarország is részt vesz azon a nemzetközi nukleárisbaleset-elhárítási gyakorlaton, amely 2008. július 9-én kezdődik a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) szervezésében.
A NAÜ 74 tagállama és további 9 nemzetközi szervezet részvételével zajló, kétnapos gyakorlat előfeltételezése, hogy baleset történik a mexikói Laguna Verde atomerőműben. A gyakorlat egyrészt a kommunikációs hálózatok és a nemzetközi segítségnyújtási mechanizmus tesztelését, másrészt a nemzeti nukleárisbaleset-elhárítási tervek alkalmazhatóságának ellenőrzését tűzte ki célul.
Hasonló, a nemzetközi balesetelhárítási felkészülés értékelését, javítását lehetővé tevő gyakorlatokat a NAÜ rendszeresen szervez a tagállamok és az érintett nemzetközi szervezetek részvételével.
Hazánk az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Rendszer működtetésével csatlakozik a gyakorlathoz, melynek tevékenységét a katasztrófák elleni védekezés országos koordinációját ellátó Kormányzati Koordinációs Bizottság Operatív Törzse, illetve a Nukleárisbaleset-elhárítási Védekezési Munkabizottság irányítja, az érintett minisztériumok képviselőinek bevonásával.
A gyakorlaton részt vesz az Önkormányzati Minisztériumban működő Nemzeti Helyzetértékelő Központ, a Külügyminisztérium, az Országos Atomenergia Hivatal, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, valamint az Országos Meteorológiai Szolgálat nukleárisbaleset-elhárítási szervezete is.
A magyar hatóságok, szervezetek azt ellenőrzik a gyakorlat során, hogy megfelelően felkészültek-e egy távoli nukleáris veszélyhelyzet értékelésére és a szükséges lépések megtételére. Ennek keretében elsősorban azt vizsgálják, hogy az adott szituációban szükséges-e kereskedelmi, turisztikai korlátozások bevezetése, illetve milyen információt és segítséget szükséges nyújtani a mexikói magyar képviseleteknek, állampolgároknak, érdekeltségeknek.
A nemzetközi nukleárisbaleset-elhárítási gyakorlat részleteiről az Országos Atomenergia Hivatal, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, valamint az Országos Meteorológiai Szolgálat ad felvilágosítást.