Portál Navigáció


Portál al-navigáció


MORZSÁK

TARTALOM:Kitüntetések - Közművelődési és közgyűjteményi díjak

Cikk:

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és L. Simon László kultúráért felelős államtitkár nemzeti ünnepünk, augusztus 20. alkalmából közművelődési és közgyűjteményi díjakat adott át csütörtökön a Néprajzi Múzeumban.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának tájékoztatása szerint jelentős hagyományátörökítő és értékmentő tevékenységéért a Népművészet Mestere Díjban részesült:

    Debreczeni János szövő, népi iparművész;
    Dugár János fazekasmester;
    Géczi Hegedűs Sándor népi mesemondó;
    Gönczi Antalné hímző, népi iparművész;
    Halmos Béla népzenész, előadóművész;
    Lőrincz Istvánné hímző, népi iparművész;
    Nyulasi József fafaragó népművész;
    Tankó Jánosné népdalénekes;
    Vaszil Imre néptáncos.

    Életfa díjat kapott a népművészet megőrzése és átörökítése érdekében végzett munkájáért:
    
    Élő Lajosné hímző népi iparművész;
    Galánfiné Schmidt Teréz népművész;
    Lőrincz Etel textiltervező iparművész.

    Kiemelkedő egyéni teljesítménye elismeréseként a Népművészet Ifjú Mestere Díjat vehette át:

    Kubinyi Júlia énekes;
    Mahovics Tamás néptáncos szólista;
    a Tallabille zenekar;
    Hortobágyi Ivett néptáncos szólista;
    Nyitrai Tamás hegedűs;
    Velner Klára néptáncos szólista;
    Bumberák Mária mesemondó;
    Fazekas Gergely kemencekészítő;
    Hafner Miklós busómaszk-készítő;
    Dezső János kopjafafaragó;
    Nyíri Dánielné népi ékszerkészítő;
    Szatmári Ferenc vesszőfonó;
    Pozvai Andrea játékkészítő;
    Jaskó Dorottya nemezkészítő;
    Kovács Emese nemezkészítő.

    Bessenyei György-díjat adományoztak a következő, kiemelkedő közművelődési tevékenységet folytató népművelőknek:

    Angyal László népművelő, Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár és Művelődési Központ, Debrecen;
    Bereczkiné Szendrey Éva intézményvezető, Reichel József Művelődési Ház és Könyvtár, Pilisborosjenő;
    Csengei Ágota igazgató, Goldmark Károly Művelődési Központ, Keszthely;
    Gál Sándor nyugdíjas, megyei közművelődési szaktanácsadó, non-profit tanácsadó, Heves Megyei Pedagógiai és Közművelődési Intézet;
    Hambuch Gerda ügyvezető igazgató, MOM Kulturális Központ Nonprofit Kft., Budapest;
    Veszpréminé Turtsányi Valéria közművelődési szakértő, nyugalmazott igazgató, Jókai Mór Művelődési és Szabadidő Központ, Pápa.
    
    A korszerű művelődést és a művészi ízlés fejlesztését szolgáló szakemberek közül Wlassits Gyula-díjban részesült:

    Aknay Jánosné közművelődési szakember, Szentendrei Kulturális Központ Nonprofit Kft.;
    Csikvár Gábor hivatásos előadóművész, Együd Árpád Kulturális Központ, Kaposvár;
    Fábián Zsolt általános igazgatóhelyettes, népművelő, Orlai Petrics Soma Kulturális Központ, Mezőberény;
    Gelencsér Ildikó népművelő, Jurisics-vár Művelődési Központ és Várszínház, Kőszeg;
    Kovács Lászlóné nyugdíjas gazdasági szakember, korábban a Trafó Kht. és a Magyar Művelődési Intézet gazdasági vezetője;
    Szabó Ferencné ügyvezető, Gyulai Kulturális és Rendezvényszervező Nonprofit Kft.;
    Tóthné Kiss Szilvia óvodapedagógus, népművész, Lencsési Lakótelepi Óvoda, Békéscsaba;
    Makó Mária népművelő, nyugalmazott igazgató, Tömörkény István Művelődési Ház, Szeged.

    A Csángó Kultúráért Díjat a csángó magyarok érdekében tett erőfeszítéseiért Albert István, az Egyházaskozári Csángómagyar Hagyományőrző Együttes vezetője kapta.

    Móra Ferenc-díjat vehetett át öt kiemelkedő teljesítményt nyújtó muzeológus:

    H. Bagó Ilona muzeológus, irodalomtörténész, Petőfi Irodalmi Múzeum;
    Dr. Farbaky Péter főigazgató-helyettes, Budapesti Történeti Múzeum;
    Kücsán József néprajzos muzeológus, gyűjteményi osztályvezető, Soproni Múzeum;
    Dr. Matskási István főigazgató, Magyar Természettudományi Múzeum;
    Sárkány József művészettörténész-főmuzeológus, osztályvezető, Janus Pannonius Múzeum, Pécs.

    Pauler Gyula-díjban részesültek a következő, jelentős szakmai munkát végző levéltárosok:

    Lakatos Andor igazgató, Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár;
    Dr. Sipos András főlevéltáros, Budapest Főváros Levéltára;
    Künstler Ferenc nyugalmazott vezető főtanácsos, közigazgatási főtanácsadó;
    Bana József igazgató, Győr Megyei Jogú Város Levéltára.

    Tudományos munkájuk elismerésére Széchényi Ferenc-díjjal tüntették ki a következő közgyűjteményi szakembereket:

    Barátné dr. Hajdu Ágnes főiskolai tanár, Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar, Felnőttképzési Intézet Könyvtár- és múzeumpedagógiai szakcsoport;
    Dr. Bene János megyei múzeumigazgató, Jósa András Múzeum, Nyíregyháza;
    Dr. Hír János igazgató, Nógrád Megyei Múzeumi Szervezet - Pásztói Múzeum;
    Dr. Kiss András nyugalmazott levéltáros, történész, Kolozsvár;
    Dr. Radics Kálmán igazgató, Hajdú-Bihar Megyei Levéltár;
    Dr. Skaliczki Judit nyugalmazott főosztályvezető-helyettes, Oktatási és Kulturális Minisztérium.

    A könyvtárosi munka legmagasabb rangú elismerésében, Szinnyei József-díjban részesültek a következő szakemberek:
    
    Balla Mária nyugdíjas főkönyvtáros, főiskolai adjunktus, Kaposvári Egyetem;
    Biczák Péter nyugalmazott megyei könyvtárigazgató, Pest Megyei Könyvtár;
    Erdeiné Törőcsik Katalin könyvtárvezető, Kenézy Kórház Debrecen, Orvosi Könyvtár;
    Takács Anna tájékoztató könyvtáros, József Attila Megyei Könyvtár, Tatabánya;
    Takáts Béla megbízott igazgató, Verseghy Ferenc Könyvtár és Művelődési Intézet, Szolnok;
    Villám Judit gyűjteményvezető, Országgyűlési Könyvtár.
 

Ugrás vissza Ugrás vissza...